Programlama | Programlama Dilleri | C Programlama Dili |C++

Anasayfa Programlama Java Java İle Access Veritabanı Projesi


Java İle Access Veritabanı Projesi

AÇIKLAMA

Tablo Bilgileri:

Ödevde kullanılacak “OGRENCI” ismi verilen Access veritabanı tablosu aşağıdaki alanlara sahiptir.

   NUMARA         : Öğrencinin numarası (Number tipinde)

   ADI                     : Öğrencinin adı (Metin tipinde)

   SOYADI             : Öğrencinin soyadı (Metin tipinde)

   SINIF                  : Öğrencinin sınıfı (Number tipinde)

   BİNA                  : Öğrencinin bulunduğu bina (Number tipinde)

   DERSHANE      : Öğrencinin bulunduğu dershane (Number tipinde)

   KISIM : Öğrencinin bulunduğu kısım (Metin tipinde)

 

Application’ın Yapısı:

Geliştirilecek Java application’ı iki arayüzden oluşur: Öğrenci Bilgileri arayüzü ve Öğrenci Sorgulama arayüzü. Herbir arayüz (arayüzün ve tablo alanlarının isimlerini gösteren) 8 Label , (metin kutularını temsil eden) 7 Textfield ve 5 Buton içerir. Bu arayüzlerin görüntüleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

 

 

 

Application’ın Özellikleri:

 • Program ilk çalıştırıldığında Öğrenci Bilgileri arayüzü kullanıcıya gösterilir. Textfield’lar boş bırakılır. Bütün butonlar pasif durumda görünür.
 • Textfield’lardan en az biri doldurulmadıkça sorgulama işlemi gerçekleştirilemez. Başka bir ifadeyle “Sorguya Gir” butonu ve “Yeni” butonu aktif yapılamaz.
 • “Yeni” butonuna basıldığında textfield’larda bulunan değerler ve bütün butonlar (“Yeni” butonu dahil ) pasif yapılır. Bu durumda iken textfield’lardan biri doldurulmaya başlandığında “Yeni” ve “Sorguya Gir” butonları aktif, tüm textfield’lar doldurulduğunda ise “Ekle” butonu aktif yapılır. Diğer butonlar pasif kalmaya devam eder.
 • “Güncelle” ve “Sil” butonları sadece Öğrenci Sorgulama arayüzünden Öğrenci Bilgileri arayüzüne geri dönüldüğünde (“Sorgudan Çık” butonu kullanıldığında) aktif yapılır. “Sorgudan Çık” butonuna basıldığında Öğrenci Sorgulama arayüzünde o anda görünen öğrenci kaydı, Öğrenci Bilgileri arayüzünde de görünmeye devam eder. Ancak bu durumda “Numara” alanı editlenemez duruma getirilmelidir. Diğer alanlardan biri değiştirildiğinde “Sil” butonu pasif yapılır.
 • “Sorguyu Gir” butonuna basıldığında doldurulmuş alanlara göre sql cümleciği oluşturulur. Bu cümleciğin icrası sonucu birden fazla kayıt elde edilirse Öğrenci Sorgulama arayüzüne geçiş yapılır. Sadece bir kayıt elde edilirse Öğrenci Bilgileri arayüzünde kalınmaya devam edilir. Kayıt elde edilemezse “Bir kayıt bulunamadı” mesajı gösterilir.
 • Öğrenci Sorgulama arayüzüne geçildiği ilk anda “İlk kayıt” ve “Önceki kayıt” butonları pasif, diğer butonlar aktif olmalıdır. Bu durumda “Sonraki Kayıt” butonuna basılırsa sonraki kayıt gösterilirken “Önceki Kayıt” butonu aktif yapılır. Tekrar “Sonraki Kayıt” butonuna basılırsa “İlk kayıt” butonu da aktif yapılır. Son kayıta sadece bir kayıt kalmışsa “Son Kayıt” butonu pasif, son kayıt gösteriliyorsa “Sonraki Kayıt” butonu da pasif yapılır. Kısaca butonlar sadece bir anlama sahipseler aktif kalmalıdırlar.
 • Öğrenci Sorgulama arayüzünde bütün textfield’lar editlenemez durumda olmalıdır.
 • Her bir arayüz için tek bir container kullanılabilir. Şöyle ki; arayüzün ve ilgili butonların isimlerini değiştirmek yeterlidir. Örneğin; “Sorguya Gir” butonuna basıldığında “Yeni” à “İlk Kayıt” ismine dönüşür, “Sorgudan Çık” butonuna basıldığında “İlk Kayıt” à “Yeni” ye dönüşür.

 

Veritabanını sisteme eklerken yapılması gereken işlem adımları şunlandır. Denetim Masasından Yönetimsel Araçlara girelerek Veri Kaynakları (ODBC) seçilir.Gelen pencerede Kullanıcı veya Sistem DSN tablarından herhangi birinde Ekle butonuna tıklanır. Gelen pencerde Microsoft Access Driver (*.mdb) seçilir.Daha sonra gelen pencerede Veri Kaynağı Adına tam olarak "ogrenci" yazılır.Aynı pencerede bulunan Veritabanı isimli kısımdan Seç butonu ile OGRENCİ.mdb dosyanının bulunduğu yer gösterilir. Bütün pencerelere tamam diyerek işlem bitirilir.

Burada Veri Kaynağı adına tam olarak "ogrenci" yazılmasının nedeni kod içerisinde javanın tabloya bu isimle bağlanmasıdır.

 

 

Veritabanını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz

Linki Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekmektedir...

Üye Kayıt

 

Programın Tamamını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz

Linki Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekmektedir...

Üye Kayıt

 

 

 

Yorumlar (7)
 • ümran  - tesekkurler...
  Java veri tabanı çalışmaya yeni başlayanlar için çok güzel bir örnek.Emeğinize sağlık.Tesekkurler...
 • erdal51
  Ellerine sağlık....
 • Ahmet Murat  - hata
  Merhabalar öncelikle çok güzel bir uygulama olmuş ama benim bir sorunum var, herşeyi yaptım program çalışıyor tek sorun kayıt oluştur dedikten sonra kayıt oluşturulmuştur diyor ama "Error: [Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Too few parameters. Expected 1." netbeans'te bu şekilde bir hata olduğunu söylüyor ve veritabanına da kaydı göndermiyor yardımcı olabilir misiniz lütfen..
 • NEO
  avatar
  şimdi şöyle birşey var şimdiye kadar kimseden hata uyarısı almadım ki bu konu sitenin en fazla okunan ve çalıştırılmış olabileceğini düşündüğüm konulardan bir tanesidir. Buradaki kod netbeans te yazılmamıştır. JCreator derleyicisi üzerinde yazılmıştır. Bu sebepten Netbeans'te farklı ayarlar veya farklı şekilde düzenleniyor olması gerekebilir kaldıki kütüphanelerin doğru eklenmesi gerekiyor olabilir. O yüzden size önerim programı doğru şekilde çalıştırabilmek için sitedeki java ile mysql bağlantısı ile ilgili örneği incelemek olacaktır. Çünkü o proje netbeans ortamında yazılmıştır. Kütüphanelerin nasıl ekleneceğini veya ayarları orada daha rahat görebilirsiniz..
 • cemal
  java ile basit bir compression(sıkıştırma) programı yapmak gerekiyor proje ödevim lütfen yardımcı olabilirmisiniz. not:zip,rar gibi..
 • zimbit  - Eclipse veritabanına kayıt
  Hocam Java ya yeni başladım. Teşekkürler. Eclipse Jframe üzerinde button ile veritabanına kayıt ekleme kodlarını bulamadım. Çok teşekkür ediyorum.Ben bulamadım herhalde.
 • NEO
  avatar
  Bu kodu direkt olarak alır yapıştırırsanız eclipse den ziyade Netbeans kullanıyorum kendi bütün her şeyi oluşturacaktır. Veritabanı da orada iki ayrı link olarak verilmiştir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
Son Güncelleme ( Cumartesi, 13 Ağustos 2011 02:58 )  
amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım