Programlama | Programlama Dilleri | C Programlama Dili |C++

Anasayfa Programlama Visual Basic VB ile Kargo Takip Programı


VB ile Kargo Takip Programı

AÇIKLAMA

Profesyonel olmamakla beraber giriş aşamasında kargo takibi yapabilen bir programdır. Giriş ve orta seviyeli VB 6.0 programcıları için yardımcı olacak bir program olacağından eminim. Ayrıca data nesnesi kullanımı , panel kullanımı , raporlama ve sql sorgulama ile ilgili sizlere yardımcı olabilecek bir kaynaktır.

       Programın yapabildiği işlemler

 • Kargo kayıt , silme , güncelleme işlemleri
 • Kargo takip işlemleri
 • Kargom nerede ile ilgili işlemler
 • Program kullanıcı giriş kontrol paneli
 • Raporlama işlemleri
 • Kullanıcı kontrol paneli

       Program ile ilgili teknik özellikler

 • Program veritabanı ACCESS' tir.
 • Program veritabanı bağlantı kontrolü data kontrol nesnesidir.

 

Ayrıca dosya içerisinde program ile ilgili tanıtım - kod - açıklama bulunan resimli bir doc dosyası da bulunmaktadır.

 

     İŞ ÖN TANIMI

 

 

Kargo işletmeleri, hizmet sektöründe  müşterilerine destek veren şirketlerdir. Görevleri, müşterilerinin bir yerden başka bir yere gönderilecek olan ürünlerini en güvenli, deforme etmeden, gerektiğinde kendileri ve müşterilerine ürünleri hakkında bilgi vermekle yükümlü olan iktisadi birimlerdir. Bu görevlerini yerine getirmek için ise kaba düzen liste, kayıt tutmak yerine sistem yazılımlarına ihtiyaç duymaktadırlar.

 

Kargo Takip Programı; hizmet sektöründe bulunan kargo işletmelerinin, hızlı, güvenli, gerektiğinde ilgili müşterinin ilgili kaydını gösterebilecek bir programdır. Program, Kargo kaydı yapabilme, kargo hakkında bilgi verme, kargonun o anda nerede olduğu hakkında bilgi verme, kargo , müşteri ve alıcı hakkında bilgi bunların haricinde ise kargonun teslimi hakkında yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Program hakkında bilgiler;

 

 

 

VERİ TABANI

 

Program veritabanı, 1 adet dosyadan oluşmaktadır. Veritabanı ise 5 adet tablodan oluşmuştur. Tablolama sisteminde ki amaç; tranzitiflikleri kaldırmak, ilgili bağlılıkları en yüksek oranda sağlamak ve veri tabanına en uygun tablolama şekli uygulanmıştır. Tablo isimleri;

 

 

 

Cinsi

Kargom

Fatura

KargoNerede

Kullanıcı

Cinsi: “cinsim” isminde bir sütun adı içermektedir.Kargolama işlemlerinde kargo cinsi hemen hemen sabit, fazla çeşidi bulunmayan bir türdür. Bu yüzden  yazım hatalarını önlemek amacı ile oluşturulmuştur.

 

Kargom: “faturano , gond_ad_soyad, alici_ad_soyad, gond_adres, alici_adres, gond_tel, alici_tel, gond_mesaj, alici_tarih, gond_mesaj, gond_bayi, alici_bayi, bedel” isimlerinde 13 adet sütun adı içermektedir. Göndedilen kargonun genel bilgisi, bedeli, gonderici ve alıcı hakkında bilgilerin tutulduğu tablodur.

 

Fatura: “faturano, irsaliyeno, teslim, kg, adet, cins” isimlerinde 6 adet sütun adı içermektedir. Kargonun faturası , genel bilgileri, teslimi hakkında bilgi verecek ve kayıtları tutulacak olan tablodur.

 

KargoNerede: “Faturano, tarih, nerede” isimlerinde 3 adet sütun adı içermektedir. Gönderilen kargonun o andaki durumu hakkında bilgi veren tablodur.

 

Kullanıcı: “adi, soyadi , adres,  telefon, tcno, kuladi, sifre” isimlerinde 7 adet sütun adı içermektedir. Amaç, programın tutacağı verilerin , müşteri bilgilerinin gizliliği, ilgisi olmayan kişilerin programı kullanımını önlemek için kullanılan tablodur.

 

Programın Tamamını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz

Linki Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekmektedir...

Üye Kayıt

Yorumlar (11)
 • okan yıldırım  - acele yardım edin hocam
  merhaba hocam ben bir ödev aldım.visual studio 2008 de oyun ödevi yapmam yazım...şu dort tane ödevden birini yapmam lazım bunlar;keklik, yabboz , top sektirme, buton yakalama, sayı oyunu, hafıza oyunu bunlardan birini bana yapıp yollaabilir misinizz...ama son ödev verme tarihi 4 ocak...o yüzden acil...
 • closer
  Public Class Form1 Dim tut, sayac As Integer Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click tut = CInt(Rnd() * 10) sayac = 0 End Sub Private Sub Timer1_Tick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Timer1.Tick sayac += 1 Label1.Text = sayac End Sub Private Sub Button2_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button2.Click Timer1.Start() If TextBox1.Text = tut Then Label2.Text = "tebrikler bildiniz" Timer1.Stop() ElseIf TextBox1.Text < tut Then Label2.Text = "biraz büyük sayı girmelisiniz" TextBox1.Text = " " Else Label2.Text = "birez küçük sayı girmelisiniz" TextBox1.Text = " " End If End Sub Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load End Sub End Class
 • Anonim
  Merhaba, ldatetm.ocx i bulamadım. Nereden bulabilirim. Teşekkürler.
 • mine_21
  merhaba hocam benim kargo takip programı ödevim var.bu proje ödevi çok önemli bana yardımcı olur musunuz?
 • Burhan  - Ldateitem.ocx
  avatar
  Merhabalar. Program oluşturulurken ldate nesnesi kullanılmıştır bu nesne tarih nesnesidir ve ücretli olarak satılmaktadır. Bu sebepten dolayı program ile beraber nesne eklenmemiştir. Projeyi aktif olarak kullanmak için ldate nesnesi yerine bir edit nesnesi kullanırsanız ve ldate geçen yerleri edit olarak düzenlerseniz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. İyi Çalışmalar.
 • enebahru  - Wpf de
  Merhaba Ben Kargo Takip Programının wpf olarak nerden bilgi edinebiliirm teşekkürler
 • Selman342  - Ödev
  Benim VİSUAL BASİC ile bir program yapmam lazım, ödev verildi. Aşağıdakilerden birini yapmam yeterli. Kargo kabul sistemi, Üniversite tercih robotu, Sinema - tiyatro bilet, Uçak Bileti, Otel rezervasyon, Kütüphane programı, Ürün satma, fatura kesme sistemi. Benim bunlardan birini yapmam lazım. Yardımcı olabilir misiniz?
 • barankaya
  Visual basit kargo otomasyonu indirdim fakat açılmıyor neden acaba ? Bnm için cok önmli bir ödev lütfen yardım edermisinz
 • barankaya  - ödevvvvv
  Kargo takip otomasyonu acılmıyor dosyası :(
 • buğlemumut
  burdan bende ındrdım bnde de acılmıyor.
 • buğlemumut
  kargo otomasyonu acılmıyor burdan indrdım ama vb dılınde degılmı ??
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
Son Güncelleme ( Cuma, 08 Nisan 2011 00:31 )  
amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım